آخرین خبرها

راهکارهایی برای ارائه رزومه پرمحتوی؛

آموزش - سامانه استخدام و کاریابی دانشجویان دانشگاه های تهران @job_ut

باتوجه به اینکه بسیاری از دانشجویان و اعضای کانال کاریابی دانشجویان دانشگاه های تهران در ارسال رزومه و موارد مربوط به آن با چالش مواجه هستند. با بررسی های انجام شده و پرسش از کارفرمایان مختلف به ارائه راهکارهایی در خصوص پاسخ به این چالش می پردازیم.
در این مقاله می¬خواهیم روشهایی هایی را با هم مرور کنیم که در شرایط فعلی کشور یعنی سال ۹۶وسال ۹۷بتوانیم وضعیت شغلی- مهارتی مطلوبی را برای خودمان ایجاد کنیم.
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی برای آگهی استخدامی پیام می فرستید ازشما رزومه می خواهند و احتمالا رزومه پروپیمانی نداشته باشید و دستپاچه می شوید که چه کنم؟ یا با حالت مستاصل با خود می گویید این هم برای من نیست.
اما چگونه می توان رزومه ای متناسب با شرایطمان برای خود بسازیم؟
ابتدا سعی می کنیم در رابطه با رزومه صحبت کنیم. رزومه متن و سندی است که مهارتها و توانایی شما وهمچنین میزان تحصیلات و… شما را نشان می دهد. حال دقت داشته باشید در مواردی که فرد می گوید رزومه ای ندارد چه تاثیر منفی در روند استخدام و نوع نگاه کارفرما دارد. گاها مشاهده می شود که دانشجویان کارشناسی و یا فارغ التحصیلان در پاسخ به آگهی های استخدامی اظهار می کنند ” من رزومه ندارم اما فارغ التحصیل رشته … هستم” و یا به عنوان مثال “من ترم ۶هستم اما رزومه ندارم”
باید توجه داشت با توجه به تعریف ارائه شده از روزمه ترم های گذرانده شده شما و یا فارغ التحصیلی خودش رزومه است اما شاید بتوان گفت رزومه قوی و کاملی نیستند.

با توجه به موارد فوق باهم بررسی کنیم چگونه رزومه خود را کامل تر و جذاب تر والبته قابل اعتماد کنیم؛
قدم اول: شما باید درحوزه کاری مورد علاقه خود شناخت و تجربه داشته باشید این موضوع با شرکت در دوره های کارآموزی به دست می آید، اما در شرایط حاضر و امکان حضور در دوره های کار آموزی زیاد برای همه افراد مهیا نیست به همین خاطر این افراد می توانند از طریق مطالعه و جستجو در خصوص موضوعات مهم کاری خود سعی کنند بخشی از توانایی مورد نظر را به دست آوردندو یا حداقل آنها را به صورت تئوری بشناسند.
قدم دوم: در بسیاری از رشته ها افراد می توانند با تشکیل گروه هایی درباره موضوعاتی اقدام به تبادل نظر و تولید محتوی در فضای مجازی کنند. ایجاد کانال تلگرام با موضوع رشته کاری مورد نظر، ساخت وبلاگ و یا وبسایت رایگان در موضوعات مورد نظر و…
این کار شاید در ابتدا سخت به نظر برسد اما با کمی پیگیری نتایج ارزشمندی به ارمغان می آورد.
باید توجه داشت که اکثر مواردی که در بالا اشاره شد در بهترین حالت از نظر اجرایی شدن وقتی کمتر از یک ساعت را در روز از شما می گیرند، اما نتایج حاصل از آن به شرط مداومت و استمرار بسیار قابل توجه وتاثیر گذار در آینده کاری شما است.
پس از انجام این موارد می توانیم در رزومه خود در بخش مهارتها و سوابق به تحقیقات و نتایج حاصل از آنها اشاره کنیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط